NGK R0045Q-11 (5957) - Racing Spark Plug / Sparkplug - Surface Discharge Electrode
Loading...
Sizes:
NGK Spark Plug R0045Q-11 (NGK  - Single
Single
Checking Stock
or
2
Add To Basket
Description:
Benefits:
  • Precious metals used for greater durability and lower voltage requirements
  • Fine wire electrodes provide better sparking for enhance ignitability
  • Special configurations are used to improve throttle response
Technical Information:
General:
  • Type: Resistor type
  • Thread Size: 10mm (3/8")
  • Hex Size: 16mm (5/8")
  • Reach: 19mm (3/4")
  • Gap: 1.1mm (1/16")
  • Insulation Projection: 1.1mm (1/16")
Centre Electrode:
  • Type: Standard
  • Material: Nickel
  • Size: 2.5mm (1/8")