Denso Extended Platinum Spark Plug (PKJ16CR-L13)
Loading...
Sizes:
DENSO Platinum Plug PKJ16CRL13 - Single Plug - CLEARANCE
Clearance
Single Plug - CLEARANCE
Checking Stock
or
2
Add To Basket
Description:
Please use our DENSO Spark Plug Lookup or contact us to find the right spark plug for your car
General Details:
Spark Plug1 - Earthed Electrode
Spark PlugPlatinum Middle Electrode
Electrode Gap [mm]1,3
Thread SizeM14x1.25
Thread Length [mm]19
Diameter [mm]14
Connector typeSolid SAE
Spanner Size16 mm
Tightening Torque [Nm]22
Weight [g]43
Gross Weight [g]46
alternative itemIK16TT
Benefits:
  • Improved cold-starting
  • More efficient fuel consumption
  • Better engine performance and acceleration
  • Smoother idling performance and throttle response
  • Original equipment quality now available to the aftermarket
  • Plugs available for all applications
  • Superior resistance to erosion and corrosion
  • Capable of consistent, extended operation in excess of 100,000 kilometres
Technical Information:
Tech Data:
  • Thread Ø: 14mm
  • Thread Reach: 19.0mm
  • Heat Range: 16
  • Plug Type: Platinum plug; projected
  • Gap Configuration: 3.5mm projected insulator
  • Spark Gap: 1.3mm
  • Resistor Built In: Yes
  • Additional: Electrode position 5.0mm
Compatible OE part: ISUZU (GM) - 5860139670
Fitment / Compatibility:
Chrysler
  • 300M Petrol Saloon 3.5 V6 24V 3518cc 187KW 254HP EGG (1998 - 2000)
  • 300M Petrol Saloon 3.5 V6 24V 3518cc 185KW 252HP EGG (2000 - 2004)