Denso Standard Spark Plug (QJ16HR-U9)
Loading...
Sizes:
DENSO Spark Plug QJ16HRU9 - Single Plug - CLEARANCE
Clearance
Single Plug - CLEARANCE
Checking Stock
or
2
Add To Basket
Description:
Please use our DENSO Spark Plug Lookup or contact us to find the right spark plug for your car
General Details:
Spark Plug1 - Earthed Electrode
Spark PlugNickel Middle Electrode
Electrode Gap [mm]0,9
Thread SizeM14x1.25
Thread Length [mm]19
Diameter [mm]14
Connector typeRemovable SAE
Spanner Size16 mm
Tightening Torque [Nm]22
alternative item-
Benefits:
  • Improved cold-starting
  • More efficient fuel consumption
  • Better engine performance and acceleration
  • Smoother idling performance and throttle response
  • Original equipment quality now available to the aftermarket
  • Plugs available for all applications
  • Develops a larger and hotter flame
  • Eliminates excessive fouling and erratic starts
Specifications:
Denso Part Number QJ16HRU9 is equivalent to:
  • BOSCH:
    • FR8HC,FR8HP,FR8HP0,FR9HC,FR9HCX,FR9HP,FR9HPV,FR9HX
  • NGK:
  • CHAMPION:
Technical Information:
Tech Data:
  • Thread Ø: 14mm
  • Thread Reach: 19.0mm; 26.5mm (electrode position 8.5mm)
  • Hex Size:16.0mm